Łaska spotkania
Bł. Czesława, Patrona Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej – uroczystość

PATRON DNIA: Błogosławiony Czesław Odrowąż

Błogosławiony Czesław Odrowąż, pierwszy przeor wrocławskiego klasztoru dominikanów i towarzysz św. Jacka jest do dnia dzisiejszego postacią dość tajemniczą. Nie wiadomo dokładnie gdzie i kiedy się urodził, ale przyjmuje się, że stało się to około roku 1175. Prawdopodobnie pochodził z tej samej śląskiej rodziny Odrowążów, co św. Jacek. Wiadomo, że był kustoszem kolegiaty sandomierskiej, który wraz z biskupem krakowskim Iwonem Odrowążem i jego krewnym kanonikiem Jackiem, wyruszył na początku XIII wieku do Rzymu. Tam w 1220 – 1221 roku, został przyjęty przez św. Dominika, razem z Jackiem, do nowego zakonu.

W 1222 roku wraz z kilkoma innymi dominikanami, powrócił przez Austrię, Morawy i Czechy do Krakowa. Tradycja dominikańska przypisuje Czesławowi założenie pierwszego czeskiego klasztoru w Pradze. Kilka lat później udał się do Wrocławia, gdzie między innymi głosił kazania w kościele Św. Marcina na Ostrowie Tumskim, a w 1226 roku przejął z rąk tutejszego biskupa, Wawrzyńca, kościół Św. Wojciecha, przy którym założony został klasztor. W latach 1233 – 1236 Czesław pełnił w prowincji polskiej funkcję prowincjała i w tym czasie przebywał w Krakowie.

W kilka lat po powrocie do Wrocławia, 6 kwietnia 1241r. był świadkiem niszczycielskiego najazdu Mongołów, którzy przystąpili do oblężenia miasta. Z tym wydarzeniem związana jest opowieść przekazana nam przez Jana Długosza o cudownym ocaleniu Ostrowa Tumskiego przez dominikańskiego przeora. Otóż dzięki jego gorącym modlitwom pojawił się nad jego głową, zstępujący z nieba słup ognia, który tak przeraził najeźdźców, że odstąpili od murów miasta. W innych relacjach z końca XV i początku XVII wieku jest mowa o ognistej kuli, która stała się odtąd atrybutem Czesława w przedstawiających go wizerunkach malarskich i rzeźbiarskich.

Czesław zmarł 15 lipca 1242 roku we Wrocławiu i został pochowany w opinii świętości w kościele dominikanów pw. św. Wojciecha. 18 października 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził kult Błogosławionego dla zakonu dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, natomiast w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Zbudowana w latach 1715-1730 kaplica z jego grobem (jednym z fundatorów był Konstanty Sobieski – syn króla Jana III Sobieskiego) jako jedyna w kompleksie kościoła św. Wojciecha nie została zniszczona w czasie oblężenia Wrocławia w 1945r.

W 1963r. bł. Czesław został oficjalnie uznany przez papieża Pawła VI za głównego – obok św. Jana Chrzciciela – patrona miasta Wrocławia.