Muzyka, radość i jedność.  Nie tylko Europa – wczoraj śpiewał wspólnie cały świat.

Na Stadion Miejski we Wrocławiu przybyło w sobotę 23 lipca nieco ponad czterdzieści tysięcy osób.

Koncert “Singing Europe” został zorganizowany przez Narodowe Forum Muzyki w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 przy pomocy wrocławskich wolontariuszy ŚDM. Przybyli pielgrzymi z całego świata – uczestnicy Dni w Diecezjach. Jako pierwsza zaśpiewała siostra Cristina Scuccia, włoska zakonnica, zwyciężczyni telewizyjnego talent show “The Voice of Italy”. Od pierwszych chwil poruszyła serca. Okrzykom radości, uśmiechom i tańcom nie było końca. Przede wszystkim nie mogło jednak zabraknąć Boga. Piękna muzyka wzniosła wszystkich bliżej nieba.

– Jest wspaniale. To niesamowite widzieć, jak wszyscy mogą się jednoczyć. Polacy są wspaniali, szczerzy i dobrzy – mówi Iryna Dovgan z Ukrainy.

W drugiej części chór i orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny wykonały najpopularniejsze piosenki europejskie. Pojawiły się utwory w wielu językach, między innymi: ukraińskim, włoskim, niemieckim, serbskim i hiszpańskim. Śpiewaniu wtórowały tysiące chórzystów zgromadzonych na stadionie. Były ludowe pieśni, głównie wolne rytmy. Zachwyt wzbudziły śpiewające w chórze dzieci. Szczególny entuzjazm wywołał rosyjski utwór “Kalinka”. Koncert zakończyły energiczne tańce i śpiew Hiszpanów do utworu “Que Viva España”.

– Byłam już bardzo zmęczona, jak przybyłam na stadion. Ale wiem, że z Bogiem te najprostsze, zwyczajne chwile są wyjątkowe – mówi Irais Negrete z Meksyku.

 

Justyna Kaleta

Zobacz więcej zdjęć: https://www.mlodzimlodym.wroclaw.pl/2016/07/23/23-07-singing-europe/