Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi

Wielki Post jest sakramentalnym znakiem nawrócenia. Wzywa on chrześcijan do intensywniejszego i konkretniejszego wcielania Tajemnicy Paschalnej w życie osobiste, rodzinne i społeczne, szczególnie poprzez post, modlitwę i jałmużnę.

Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa

Dawać jałmużnę, czyli porzucić nierozsądny styl życia i gromadzenie wszystkiego dla siebie w iluzji zabezpieczania przyszłości, która do nas nie należy. I w ten sposób na nowo odkryć radość z planu, którym Bóg objął stworzenie i nasze serca, planu miłości Boga, naszych braci i całego świata, i w tej miłości odnaleźć prawdziwe szczęście.

Trzeba wykazać się prawdziwą odwagą, aby iść pod prąd świata, i tego co nam oferuje. Nie jest łatwo zauważyć potrzebę drugiego człowieka, a jeszcze trudniej przełamać wewnętrzne opory przed zaangażowaniem, otwarciem. To jest właśnie marzenie Boga – On marzy o Tobie i tym co jesteś w stanie dokonać, ale czy potrafisz zaufać? dać krok w nieznane?

Maryja potrafiła powiedzieć „tak”. Odważyła się dać życie marzeniu Boga. Siła tego „niech mi się stanie”, jakie powiedziała aniołowi. To było coś innego niż bierna lub zrezygnowana akceptacja.

Czy chcesz, aby miłość Ojca otworzyła Tobie nowe perspektywy i prowadziła drogami, jakich nigdy sobie nie wyobrażałeś i o jakich nie myślałeś?

W tym czasie zastanów się konkretnie, na co dokładnie Bóg otwiera Twoje oczy, co chce w Tobie zmienić?

Czy umiem powiedzieć: “Tak, Oto Ja!”?