Rowerem na ŚDM 2023 w Lizbonie
W dniach 27 do 29 lipca 2020 r, odbył się I etap pielgrzymki szlakiem św. Jakuba w ramach przygotowań do ŚDM Lizbona 2023 r. Trasa “Via Regia” prowadziła z Wrocławia do Zgorzelca i liczyła ponad 180 km. W wyprawie uczestniczyło 9 osób, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji wrocławskiej oraz z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży. Podczas rowerowej wyprawy mieliśmy okazję zapoznać się z historią i tradycją pielgrzymowania szlakami jakubowymi tzw. camino oraz powrócić do tegorocznego orędzia papieża Franciszka na ŚDM 2020 “Młodzieńcze, tobie mówię wstań” ( Łk 7, 14). Wspólna modlitwa, Eucharystia, konferencje oraz posiłki, pozwalały jeszcze głębiej wejść w doświadczenie pielgrzymki i wspólnoty “ludzi drogi”. Podczas drogi towarzyszyła nam słoneczna pogoda, trasa prowadziła głównie drogami utwierdzonymi, wśród pięknych pól i lasów. Mimo krótkiego czasu, każdy z uczestników, mógł chociaż trochę “skosztować” radości i trudów camino :).  Wszyscy szczęśliwie i bezpiecznie dotarliśmy do Zgorzelca, gdzie na moście Staromiejskim zakończyliśmy tegoroczną wyprawę, w nadziei, że dane nam będzie w przyszłym roku wyruszyć dalej…
Dziękujemy księżom Proboszczom, którzy nas przyjmowali podczas naszej wyprawy 🙂 oraz Gospodarzom – placówkom, w których mogliśmy nocować: Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Legnicy i Dom Caritas w Lwówku Śląskim. Szczególne wyrazy podziękowania składamy Wszystkim, którzy nam pomogli w przygotowaniach do wyjazdu i wspierali: Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży we Wrocławiu, Fundacja na rzecz rozwoju młodzieży “Młodzi Młodym”.
Buen camino !
ks. Tomasz Gospodaryk

——————–
Świadectwo Zosi

O pomyśle dotarcia na Światowe Dni Młodzieży 2022 w Lizbonie usłyszałam już podczas powrotu z ŚDM w Panamie. Początkowo ten pomysł wydawał mi się niemożliwy do zrealizowania, lecz gdy w wakacje dowiedziałam się, że taka wyprawa się odbędzie, od razu się na nią zapisałam. Miesiąc później byłam już na rowerze we Wrocławiu i pokonywałam pierwsze kilometry do Lizbony. Niewielką grupą, poruszaliśmy się szlakiem św. Jakuba, aż do Zgorzelca. Podczas drogi było dużo ciszy, którą zapełniłam modlitwą i zastanawianiem się, jak będą wyglądać Światowe Dni Młodzieży za 3 lata. Podczas drogi miałam w głowie fragment Pisma Świętego, który pojawił się w Orędziu Papieża Franciszka na Dzień Młodzieży 2020 r. „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (Łk 7, 14)”. Często w chwilach kiedy brakowało mi już energii, prosiłam Boga żeby dał mi oraz innym uczestnikom wyprawy siłę na pokonanie kolejnych kilometrów drogi. Wjeżdżając na  wzniesienia zawsze powtarzałam „Skoro teraz jest pod górkę, to znaczy, że zaraz będzie z górki” i tak też było. Myślę że podobnie jest na co dzień, nie tylko podczas jazdy na rowerze. Jeśli jest jakiś ciężki moment i pojawia się przeciwność, pozornie nie do pokonania, to wystarczy poprosić Boga o pomoc, a on sprawi, że będzie lepiej – z górki ☺. Pozostaję z tą myślą i nadzieją, iż uda mi się dotrzeć do Lizbony na kolejne spotkanie z papieżem i młodymi z całego świata.

Zosia Michałek