CZWARTEK – 21 lipca 2016
Wrocław – miejsce głoszenia Królestwa Bożego, powołania uczniów i cudów Jezusa.
Czwartek – XVI tydzień zwykły

PATRON DNIA: św. Teresa Benedykta od Krzyża

Św. Teresa Benedykt od Krzyża (Edyta Stein) urodziła się we Wrocławiu 12 października 1891r. w zamożnej żydowskiej wielodzietnej rodzinie jako najmłodsza z rodzeństwa. Ojciec zmarł kiedy miała zaledwie dwa lata od tego czasu matka zajmowała się zarówno dziećmi jak i prowadzeniem dużej składnicy drewna. Jako nastolatka Edyta Stein odeszła od wiary judaistycznej. Jej pasją stała się nauka. Studiowała pedagogikę, filozofie, historię i germanistykę na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Na Uniwersytecie w Getyndze obroniła doktorat z filozofii. Tam tez poznała Maxa Schelera, stykając się jednocześnie z wyznawanymi przez niego ideami katolicyzmu.

Po wojnie latem 1921r. będąc w odwiedzinach u przyjaciółki w Bad Bergzaben przeczytała autobiografię św. Teresy z Avilla. Edyta Stein wspomina w swej autobiografii: „Sięgnęłam na chybił trafił i wyjęłam książkę sporej objętości. Nosiła tytuł: Życie św. Teresy z Avili spisane przez nią samą. Zaczęłam czytać, zachwyciłam się natychmiast i nie przerwałam lektury aż do jej ukończenia. Gdy zamknęłam książkę, powiedziałam sobie: To jest prawda”. Lektura ta wywarła na nią tak duży wpływ, że postanowiła przyjąć chrzest w kościele katolickim.

13 października 1933r. wstąpiła do karmelu w Kolonii przyjmując imię Teresa Benedykta od Krzyża.

W 1938r. kiedy w Niemczech nasiliły się antysemickie działania Edyta Stein wyjechała do zakonu w Echt w Holandii. Jednak i tam prześladowania Żydów przybrały na sile. 2 sierpnia 1942r. została aresztowana przez Gestapo i wywieziona do Auschwitz, gdzie 9 sierpnia 1942r. zginęła w komorze gazowej.

1 maja 1987r. Jan Paweł II beatyfikował Edytę Stein, a 11 października 1998r. odbyła się jej kanonizacja. Rok później papież ogłosił ją patronką Europy.

Dom, w którym mieszkała wraz z rodziną Edyta Stein znajduje się we Wrocławiu przy ulicy Nowowiejskiej 38. Obecnie działa w nim Towarzystwo im. Edyty Stein.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Edycie Stein zapraszamy do odwiedzenia strony: www.edytastein.org.pl