Po śniadaniu udali się do kościołów, by tam przeżywać Eucharystię wraz z parafianami. To tu wysłuchali katechez wprowadzających w tematykę danego dnia. Poranek w parafiach minął grupom w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

W kościele pw. św. Krzyża homilię dla włoskiej grupy wygłosił biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski. Przywołał postać wspominanej dzisiaj Edyty Stein i zachęcił do poszukiwania prawdy, śladami Świętej. Mszę uświetniła piękna oprawa grupy muzycznej. Jeden z Włochów zachwycił grą na  organach. Po Eucharystii zebrani wysłuchali w skupieniu katechezy.

– Jestem szczęśliwa, że mogę tu być – powiedziała Cristina Barbieri, poruszona treścią katechezy. – Miłosierdzie to dla mnie wielka miłość.

Salezjanie, posługujący w parafii Najświętszego Serca Jezusowego, przyjęli obszerną grupę składającą się z pielgrzymów z Kanady, Australii i Kolumbii. Katechezę dla gości poprowadziły dwie siostry zakonne. Jedna z nich – Gabriela – nieustannie powtarzała, że Bóg mówi do naszego serca i zmuszała do odpowiedzi na pytanie:  “Co mogę dać innym?”. Anglojęzyczną Eucharystię odprawił ks. Grzegorz. Radosną oprawę muzyczną zapewniła grupa z Kolumbii, która podbijała śpiew rytmicznym klaskaniem. Filip Karłowski, polski emigrant mieszkający w Kanadzie od 17 lat, tak wyraził swoje odczucia:

_MG_6857– Światowe Dni Młodzieży będą dla mnie wielkim przeżyciem duchowym. Modlę się o dobre doświadczenia moje i pielgrzymów, abyśmy się wzmocnili.

O 9:00 w kościele św. Jadwigi na Kozanowie katechezę dla pielgrzymów z Kanady wygłosił biskup Edmontonu Gregory Bittman. Jej tematem było miłosierdzie.  Na początku polecił słuchającym, by zadali sobie pytanie pytanie: „Co dla mnie znaczy miłosierdzie? Jak doświadczam miłosierdzia?” Podkreślił, że miłosierdzie to dla katolika coś więcej niż wybaczenie win i zwolnienie z kary. Ukazał wiele znaczeń tego słowa: wierność, dobroć, lojalność, czy miłość matki do dziecka. „Miłosierdzie jest tym wszystkim i czymś więcej” – powiedział.

O ile na pierwszy rzut oka wydaje się, że Stary Testament nie mówi zbyt wiele o miłosierdziu, Bittman przytoczył fragmenty m.in. z Księgi Rut i Księgi Daniela, które temu przeczą. Wspomniał też króla Dawida, który prosił Boga o miłosierdzie i dostąpił go. Następnie biskup dał zebranym kilka minut, aby przemyśleli odpowiedź na zadane na początku pytanie: „Jak doświadczam miłosierdzia?”, a potem podzielili się tym między sobą. Kiedy rozmowy trwały już w najlepsze, skonstatował: „Skoro tak dużo rozmawiacie, to znaczy, że musicie doświadczać dużo miłosierdzia. Taka też jest prawda. My, katolicy, doświadczamy go za każdym razem w sakramencie pokuty”.

 

Teresa Grabiec

Zobacz zdjęcia:

https://www.mlodzimlodym.wroclaw.pl/2016/07/21/21-07-poranek-w-parafiach/