Odwiedziny chorych, modlitwa za zmarłych, zabawy z dziećmi w przedszkolach i domach dziecka, porządkowanie cmentarzy. Piątek, 22 lipca, był dniem poświęconym uczynkom miłosierdzia. Poprzez liczne akcje pielgrzymi mieli okazję pochylić się nad istotą miłosierdzia. Czym właściwie jest? Litością? Rozczuleniem? Naiwnością? Bezwarunkowym poświęceniem? A może po prostu miłością w praktyce.

 

Młodzi pielgrzymi od samego rana włączali się do działań na rzecz innych ludzi, przygotowanych przez goszczące ich parafie. Młodzież z parafii pw. Opieki św. Józefa, przy ul. Ołbińskiej podzieliła się na grupy. Jedni udali się do ośrodka dla uzależnionych Monar przy ul. Roosevelta, inni do stołówki Caritas przy ul. Słowiańskiej, jeszcze inni porządkowali groby karmelitów bosych na cmentarzu przy ul. Bujwida, młodzi pozostali w parafii modlili się przed Najświętszym Sakramentem za chorych.

Przed południem w salkach parafialnych kościoła pw. św. Karola Boromeusza na Krzykach, Francuzi rozpoczęli własnoręczne sporządzanie kartek z pozdrowieniami dla chorych, po czym udali się na nabożeństwo w intencji zmagających się z chorobami i cierpieniem, prowadzone przez grupę z Senegalu w kościele. Następnie kilkuosobowa delegacja przedstawicieli grup z Senegalu, Kanady i Francji wraz z księdzem proboszczem zaniosła przygotowane kartki chorym pensjonariuszom Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu przy ul. Hirszfelda.

Natomiast we wrocławskiej Leśnicy przy współpracy członków Centrum Aktywności i Rozwoju Dzieci i Młodzieży, a także wolontariuszy Dni w Diecezjach oraz pielgrzymów z Koloni powstał mural zawierający słowa św. Jana Pawła II „Wrocław jest miastem spotkania, miastem które jednoczy”. – Założenie muralu było jasne- podkreślała autorka muralu Agata Marczak- postawiliśmy akcent na spotkanie nowych ludzi, elementy Wrocławia. Niekoniecznie na religijne znaki, ale żeby pokazać Boga w codzienności, w kolorach. A dlaczego mural? Jest uspołeczniającym działaniem, pozostawiony będzie jako forma, na dłużej w mieście.

We wrocławskim  Parku Tysiąclecia grupy Francuzów, Hiszpanów i Niemców wzięły udział w akcji “miejsce Pojednania”. Po wspólnej modlitwie, młodzi dzielili się w grupach tym, jak rozumieją miłosierdzie. Swoje myśli zapisywali na kartkach, które następnie zostały zawieszone na drzewie wartości. Natomiast podczas wydarzenia Global Mercy dedykowanego dużym  grupom z Francji Ks. Piotr Wojnarowski opowiadał o swojej pracy misjonarskiej w Afryce, m.in w Ghanie, na rzecz dzieci porzuconych i wykorzystywanych do pracy. Młodzi z Ghany przybyli do Wrocławia

dali popis gry na bębnach, który szybko poderwał wszystkich gości do tańca.

 

Grupa z Panamy z parafii św. Józefa rzemieślnika odwiedziła dzieci w Przedszkolu Integracyjnym nr 12 im. Księżnej Diany we Wrocławiu. Maluchy były początkowo nieco onieśmielone, ale szybko polubiły swoich gości. Młodzi zapewnili przedszkolakom dużo zabawy, głównie poprzez poprowadzenie skocznego tańca. Główną część spotkania stanowiło jednak uporządkowanie ogródka.

– Panamczycy tak ostro zabrali się do pracy, że nie chcieli przestać. Śmiali się cytując Pismo Święte: “żniwo potrzebuje robotników” – opowiada Aneta Skórnicka, jedna z opiekunek grupy.

Jedno z dzieci tak bardzo polubiło gości, że przy pożegnaniu stanowczo stwierdziło:

– Gdyby wszyscy ludzie byli tacy jak oni to nie byłoby wojen na świecie.

160722_DM_przedszkole12_Panama_47

 

 Teresa Grabiec

Zobacz więcej zdjęć:

Miejsce Pojednania

Parafia na Osobowicach

Global Mercy