Tłum ludzi z całego świata na Ostrowie, wysoko uniesione flagi kilkudziesięciu państw, a w międzyczasie kilkanaście mini-wydarzeń, do udziału w których zaproszono młodzież. Adoracje Najświętszego Sakramentu, modlitwy wstawiennicze, koncerty uwielbieniowe, namiot spotkania – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W różnych częściach Ostrowa pielgrzymi mogli wziąć udział w przeróżnych wydarzeniach duchowych. Po drodze mogli natrafić na dodatkowe atrakcje, np. tablicę, na której mogli wpisywać, czym dla nich jest miłosierdzie.

W kościele św. Krzyża oleśnicki chór parafialny IUNCTUS dał koncert pieśni polskich. Tradycyjne utwory rozbrzmiewały do godziny 12:00. Oprócz polskich pieśni, takich jak Abba Ojcze, pielgrzymi mogli usłyszeć kilka piosenek religijnych ze Wspólnoty z Taize, wykonanych m. in. w języku niemieckim i hiszpańskim. Niemym zaproszeniem do włączenia się w śpiew były rozłożone na ławkach teksty.

– Chcieliśmy pokazać piękno polskich pieśni – podkreśla dyrygentka, Iwona Wróbel.

Leo Hoearter, przybyły ze Strasburga był zachwycony koncertem, żałował, że nie mógł zostać dłużej. Bardzo chciał wziąć udział w innych wydarzeniach, które działy się równolegle.

Przed gotyckim kościołem Najświętszej Marii Panny na Piasku NMP można było zetknąć się z Ewangelizacją na trawie. Różni ludzie dzielili się swoimi doświadczeniami wiary.

–  Sam fakt, że tu jestem to już jest miłosierdzie Boga – mówił trzydziestosześcioletni Paweł.

W gotyckim kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku rozbrzmiewały pieśni Taize. W nawach bocznych grupy wolontariuszy prowadziły modlitwy wstawiennicze. W kaplicy zimowej (prawej nawie kościoła) wystawiono Najświętszy Sakrament, stwarzając okazję do adoracji i wyciszenia.

Swoimi wrażeniami podzielił się Daniel z USA:

– To, co sie dzieje jest jakby ponad nami.

W kościele pw. św. Bartłomieja, surowym i chłodnym budynku w podziemiu,  prowadzona była spowiedź w języku: niemieckim i  hiszpańskim. Skorzystali z niej m.in pielgrzymi z Ekwadoru, Kolumbii i Niemiec. Spowiadającymi byli przyjezdni księża, którzy wcześniej wyrazili chęć do tej posługi.

fot. Michał Gadomski

Okazję do spotkania się ze Słowem Bożym zapewnił “Labirynt Światło- Życie”, zorganizowany przez Ruch Światło – Życie. O głównym celu akcji wypowiedział się jeden z koordynatorów, Michał Broniek:

– Stworzyliśmy labirynt, żeby pielgrzymi mogli oddać swoje problemy Panu Bogu.

Na scenie przed Katedrą koncert dał wrocławski Chór Światowych Dni Młodzieży. Przez godzinę uwielbiali Pana Boga poprzez piosenki polskie i angielskie, zapraszając publiczność do wspólnego śpiewania. Najgłośniej zrobiło się podczas wykonywania utworu “Jesus Christ is my life”.  Grupa włoska, poruszona muzyką ułożyła spontanicznie prostą choreografię, pociągając do tańca cały tłum.

13836034_1132221840134693_230843906_o

O 12:00 na scenę przed Katedrą wyszło kilka przedstawicieli Sztabu,      w tym Główny Koordynator ks. Piotr Wawrzynek. Pielgrzymi zostali powitani przez wolontariuszy w kilku językach. Potem zaproszono Arcybiskupa Józefa Kupnego, prosząc   o słowo dla zgromadzonych. Arcybiskup zachęcił zebranych do niezamykania siebie i Boga w kościele. Jasno zaznaczył, że dla chrześcijanina nie ma rozgraniczenia świecki – święty.

 

Teresa Grabiec